Aktualności

Dwudziestolecie UKS SMS

UKS SMS świętował dwudziestolecie powstania. Ten ważny fakt odnotowała także łódzka prasa. Duży artykuł na ten temat zamieścił „Express Ilustrowany”. Oto jego treść.

„Jubileusz UKS SMS. Dwadzieścia lat minęło!”

Trenerzy, zawodnicy, działacze, pracownicy i sympatycy klubu spotkali się wczoraj na uroczystości uświetniającej obchody dwudziestej rocznicy powstania Uczniowskiego Klubu Sportowego Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza Górskiego.

Jak podkreślił Janusz Matusiak, prezes z dwudziestoletnim doświadczeniem, było to spotkanie z kolegami i przyjaciółmi, które uroczyście podsumowało dwie dekady działania na rzecz nie tylko sportu. – Kosztowało to wiele pracy, wysiłku i zaangażowania, ale wszyscy wiemy, że było warto – mówił wyraźnie wzruszony Matusiak. – Sportowy sukces smakuje wyjątkowo. A w trakcie minionych dwudziestu lat nie brakowało ich nam.

Pomysł na połączenie nauki ze sportem w ośrodku przy ul. Milionowej 12 zrodził się z wielogodzinnych rozmów Romana Stępnia, Małgorzaty Jałkiewicz-Hoffmann i Janusza Matusiaka z mającym znakomite wyniki w pracy z młodzieżą trenerem Mirosławem Dawidowskim (z Michałem Globiszem poprowadził reprezentację Polski U-16 do wicemistrzostwa Europy podczas turnieju w Czechach w 1999 roku, a następnie w 2001 roku zdobył z kadrą U-19 mistrzostwo Europy, wygrana z Czechami 3:1).

W trakcie dwudziestu lat Uczniowski Klub Sportowy ukształtował wielu zawodników, w tym także jedenastu reprezentantów Polski oraz wielu piłkarzy, którzy biegają poboiskach nie tylko naszej ekstraklasy, ale także zagranicznych lig. Pierwszym wychowankiem UKS SMS, który zagrał w seniorskiej kadrze Polski, był Łukasz Madej (14 lutego 2003 r., Macedonia – Polska 0:3). W pierwszej drużynie narodowej grali m.in.: Dawid Nowak, Mateusz Cetnarski, Marcin Kowalczyk, Tomasz Jodłowiec, Radosław Matusiak, Maciej Makuszewski.

Symbioza szkoły i klubu pokazała w praktyce jak ważne jest połączenie nauki ze sportem w życiu młodego człowieka – podkreślał Roman Stępień. – Sport jest nieodłączną częścią jego życia i dzięki tej pasji realizuje swoje marzenia. Nauka pozwala odnaleźć się w realiach życia codziennego – obowiązek szkolny, obowiązek nauki – zakończone maturą i studiami wyższymi. UKS działa na zasadach profesjonalnego klubu. Dzięki temu może przekazywać zawodników, pozyskiwać do współpracy sponsorów, prowadzi działalność marketingową i stał się podmiotem w rozgrywkach na wielu szczeblach. Utworzenie UKS umożliwiło w legalny sposób transferowanie wychowanków do innych klubów. UKS umożliwia grę zawodników, m.in. w Anglii, trafili tam Błażej Augustyn i Artur Krysiak. Pierwszym transferem zagranicznym SMS było jednak przejście Pawła Hajduczka do Auxerre w 1999 roku.

Było mi niezwykle miło, że wspólnie mogliśmy świętować dwudzieste urodziny Uczniowskiego Klubu Sportowego działającego przy Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza Górskiego – dodał Matusiak. – Choć w porównaniu z wielkimi łódzkimi klubami, Widzewem czy ŁKS, jesteśmy dopiero w wieku trampkarza, to jednak już teraz mocno zaznaczyliśmy swoje miejsce na sportowej mapie miasta, a nie wolno zapominać, że konkurencja i rywalizacja jest szalenie duża. Weszliśmy już w dorosłość, ale nie zamierzamy spoczywać na laurach i dalej chcemy się uczyć – w myśl słów Demostenesa: „Małe szanse są często początkiem wielkich osiągnięć

Na zasłużonych dla UKS SMS czekały dwa złote i sześć srebrnych odznaczeń klubowych. Otrzymali je ci, którzy pracują w klubie najdłużej i swoją pracą przyczynili się do jego wielkich sukcesów.

Złotymi odznakami UKS SMS uhonorowani zostali: Teresa Zygmunt i Marcin Perliński, a srebrnymi: Maria Grzelak, Adrian Sokołowski, Tomasz Tomaszewski, Ryszard Olejnik, Andrzej Wojnowski i Mariusz Jabłoński.

Zarządu klubu wydał jubileuszowy folder, w którym zawarto piękną historię klubu. Znalazła się tam wszelka wiedza o sukcesach poszczególnych sekcji, jak również zdjęcia, które będą przypominać działaczom, trenerom i zawodnikom o pięknych chwilach z historii klubu.

Minione dwudziestolecie to okres wytężonej pracy dużej grupy trenerów, działaczy, zawodników. Czas ten wiąże się również z ciągłym rozwojem klubu. Stosowana organizacja pracy szkoleniowej na wszystkich poziomach szkolenia była systematycznie doskonalona. Funkcjonowanie klubu rozpoczynało się od jednej drużyny, a obecnie zgłoszone są 22 drużyny dziewcząt i chłopców. Tak obszerny wymiar stawia przed działaczami ciągłe wyzwania w poszukiwaniu, doskonaleniu i realizowaniu celów, ażeby wejść w kolejne dwudziestolecie równie udanie, jak w minione.

UKS SMS współpracuje z poważnymi partnerami. Pierwszy z pomocą przyszedł związany z łódzką piłką brązowy medalista MŚ 1982, Włodzimierz Smolarek, który największe sukcesy święcił w Widzewie Łódź, a następnie wyjechał kontynuować karierę na Zachodzie. Dzięki niemu SMS nawiązał współpracę z Feyenoordem Rotterdam.

Ważnym sukcesem było pozyskanie do współpracy klubu z Wysp – Bolton Wanderers. Współdziałanie z tak znanymi klubami i francuską akademią z Clairefontaine przynosiła wymierne efekty. Oprócz wyszukiwania młodych talentów na własną rękę, do szkoły sami zgłaszają się młodzi adepci futbolowego rzemiosła.

Jubileuszowe życzenia sternikom klubu z ul. Milionowej, w imieniu prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, złożył dyrektor Wydziału Sportu UMŁ Marek Kondraciuk. Kolejnych wspaniały lat, usłanych wyłącznie sportowymi sukcesami, życzyli UKS SMS m.in.: kapelan łódzkiego sportu ksiądz Paweł Miziołek, Andrzej Padewski, wiceprezes PZPN do spraw zagranicznych i Adam Kaźmierczak prezes Łódzkiego Związku Piłki Nożnej.

Published by Marcinek