Aktualności

SMS w mediach

Juniorzy

Dziś w najpopularniejszych gazetach województwa łódzkiego – w Dzienniku Łódzkim oraz Expressie Ilustrowanym opublikowane zostały artykuły dotyczące rozpoczęcia roku w naszej szkole, jednocześnie podsumowujące osiągnięcia uczniów SMS w minionym sezonie.

Oto fragmenty tekstów z obu gazet:

W poniedziałek już po raz dziewiętnasty rozpocznie się nowy rok edukacyjny w Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Kazimierza Górskiego. Mimo systematycznie wzrastającej konkurencji ze strony akademii dużych klubów sportowych, SMS wciąż jest czołowym ośrodkiem szkolenia sportowego.

Na dzisiejszej uroczystej akademii, dyrektorzy szkoły Roman Stepień, Małgorzata Jałkiewicz-Hoffmann, Janusz Matusiak, Mirosław Dawidowski i Dariusz Szot ponownie będą się mieli czym pochwalić. Sztandarowa drużyna SMS – juniorów zajęła w mistrzostwach Polski piąte miejsce, ustępując jedynie Legii, Pogoni, Lechowi i Jagiellonii, a wyprzedzając wiele innych klubów ekstraklasowych dysponującymi wielomilionowymi budżetami na szkolenie młodzieży. Z kolei w mistrzostwach Polski juniorów, SMS był trzeci, jedynie za Lechem i Progresem Kraków.

Powtarzane niejednokrotnie opinia o kryzysie młodzieżowego piłkarstwa w województwie łódzkim jest więc nieprecyzyjne, bo nie dotyczy SMS. Oprócz dobrych wyników drużynowych, są też indywidualne. Absolwenci SMS Tomasz Jodłowiec i Mariusz Stępiński wystąpili na Euro 2016, Karol Świderski ma mocną pozycję w Jagiellonii, Maciej Makuszewski w Lechu, Tomasz Makowski jest kapitanem kadry Polski U-18, Wiktor Bieniuk został powołany do U-16, wreszcie Przemysław Macierzyński próbuje szczęścia w Benfice Lizbona.

SMS przebojem wdarł się do czołówki polskiego futbolu kobiecego: pierwsza drużyna awansowała do Ekstraligi, najwyższej klasy rozgrywkowej oraz do półfinału Pucharu Polski, juniorki zajęły czwarte miejsce w mistrzostwach kraju, juniorki młodsze zdobyły złoty medal, młodziczki były czwarte.

W dzisiejszej akademii będzie uczestniczyć około 190 piłkarzy i 100 piłkarek, uczniów i uczennic gimnazjum oraz liceum SMS. Drugie tyle zawodników i kilkadziesiąt zawodniczek jest w grupach naborowych UKS SMS, klubu współpracującego ze szkołą niemal od początku jej istnienia. W szkole są również przedstawiciele innych dyscyplin, przede wszystkim koszykówki żeńskiej oraz siatkówki, rugby, zapasów i łucznictwa.

Cele na nowy rok szkolny są takie same jak poprzednio: edukacja połączona ze szkoleniem sportowym. Nie przypadkiem edukacja została wymieniona przed szkoleniem. SMS zależy aby jej absolwenci byli przygotowani do życia pod względem nie tylko sportowym. Zaostrzono wymogi edukacyjne dla uczniów, podczas naboru tego lata, grupa kandydatów do gimnazjum i liceum została odrzucona ze względu na zbyt niską średnią na świadectwie. Sport jest ważny, ale nauka najważniejsza. O wzrastającym poziomie świadczy coraz większa liczba absolwentów SMS, którzy będą studiować w tym roku. Prym wiodą piłkarki, w pierwszej drużynie są dwie panie magister, cztery licencjatki oraz osiem studentek pierwszego stopnia. Nie przypadkiem hasło SMS to Sport, Matura, Studia.

Published by Jarosław Kudaj