Aktualności

Piłka nożna wymaga charyzmy i poświęcenia

Marzenia o wielkim futbolu to niezwykle istotna sprawa i na pewno są bodźcem do podjęcia decyzji o uprawianiu tej dyscypliny – mówi Janusz Matusiak, prezes UKS SMS Łódź. – Trzeba jednak też mieć świadomość, że to szalenie ciężka praca na boisku i to właśnie ona jest najważniejsza,bowiem jest podstawą do osiągania sukcesów. Ta zasada powinna przyświecać każdej zawodniczce czy zawodnikowi w ich długoletnich i żmudnych treningach.
Wielu sportowców, podejmując w młodym wieku decyzję o poświęceniu się piłce nożnej, powinno zdać sobie sprawę, że czeka ich ładnych parę lat ciężkiej, mozolnej i wytężonej pracy w upale, deszczu czy śniegu. Adepci kopanej muszą być tego świadomi.
Pewne jest, że w życiu nic nie przychodzi łatwo. Musicie pamiętać, że brak cierpliwości, obrażanie się na trenera, bo nie wystawił mnie do pierwszej jedenastki, nie jest niczym dobrym i prowadzi do minimalizmu. A to na pewno nie jest tym, o czym marzy młody człowiek i co chciałby osiągnąć w trakcie sportowej przygody.
Pamiętam Dawida Nowaka. Przychodząc do SMS nie wyróżniał się posturą, nie imponował olśniewającymi umiejętnościami piłkarskimi. Dawid miał jednak w sobie ogromną charyzmę,upór, olbrzymią wolę, by osiągnąć sukces.
Nie obrażał się na trenerów, którzy na początku nie wróżyli mu wielkie kariery piłkarskiej. Nie zrażał się tym, był bardzo cierpliwym i ogromnie pracowitym chłopakiem. Muszę wspomnieć w tym miejscu, że przez cztery lata nie opuścił ani jednego treningu, choć jego rodzinny dom były oddalony od Łodzi aż o 360 km! Jego mama niejednokrotnie prosiła, aby przyjechał do rodziców, lecz Dawid był odpowiedzialny i za każdym razem odpowiadał jej, że jeśli ma zostać dobrym zawodnikiem, to nie może lekceważyć sportowych zajęć i opuścić choćby jednego treningu. Ilu dziś mamy zawodników z takim zacięciem i tak jasnym stawianiem sprawy? Muszę obiektywnie stwierdzić, co niestety martwi mnie ogromnie, że nie jestem wstanie wskazać choćby jednego!
Nadal jednak marzę, że pewnego dnia zobaczę chłopca lub dziewczynę z ogromną charyzmą, którzy swoja postawą pokażą, jak odnosi się sukces w ukochanej dyscyplinie, jaką jest piłka nożna.

Published by Marcinek