Aktualności

Czy znacie wszystkie wszystkie mistrzynie Polski?

W 1975 roku odbyły się pierwsze nieoficjalne mistrzostwa Polski piłkarek nożnych, w których zwyciężyła drużyna Checz Gdynia. Rok 1979 okazał się przełomowy dla rozwoju piłkarstwa kobiecego w Polsce. Podczas konferencji Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu postanowiono utworzyć Komisję ds. Piłki Nożnej Kobiet, a także, począwszy od jesieni 1979, organizować Mistrzostwa Polski.

Pierwsza edycja oficjalnych MP kobiet odbyła się w sezonie 1979/1980, od razu będąc przeprowadzoną w formie ligowej. Rozgrywki pod nazwą I liga polska kobiet wygrały Czarne Sosnowiec. W 2005 zmieniono nazwę najwyższego kobiecego poziomu ligowego, który od sezonu 2005/2006 nosi oficjalną nazwę Ekstraliga kobiet.

12 tytułów – Czarni Sosnowiec
8 – AZS Wrocław
5 – Unia Racibórz
4 – Checz Gdynia
4 – Medyk Konin
3 – TKKF Stilon Gorzów Wielkopolski
2 – Piastunki Gliwice
2 – Zagłębianka Dąbrowa Górnicza
2 – Pafawag Wrocław”.

Published by Marcinek